Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczanie pieniędzy w firmach pożyczkowych nie jest już w Polsce zjawiskiem nowym i niespotykanym. Mnogość takich instytucji sprawia, że doskonale wiemy, gdzie zwrócić się w przypadku niespodziewanych wydatków i związanych z nimi problemów finansowych. Nie wszyscy jednak poszukujemy rozwiązania w placówkach pożyczkowych. Jedni z nas poszukują pożyczki przez internet, inni korzystają wyłącznie z telefonu komórkowego. Nową alternatywą dla takich osób może być również social lending, a więc nowy sposób pożyczania pieniędzy.
Social lending, a więc pożyczki społecznościowe (lub społeczne) polegają na zawieraniu transakcji finansowych pomiędzy pożyczkodawcami a pożyczkobiorcami, którymi są osoby prywatne. Jednym słowem, można stwierdzić, że osoby dysponujące nadmiarem gotówki, pożyczają ją tym, którzy na jej brak cierpią. Wszystko odbywa się między osobami, a nie instytucjami finansowymi. To główna różnica, wyróżniająca taką formę pożyczki od tej, którą uzyskamy np. na stronie Vivus.pl. Pomysł takiej formy pożyczania narodził się w Wielkiej Brytanii i szybko zyskał na tamtejszym rynku dość dużą rzesze swoich zwolenników. W Polsce rynek nie jest jeszcze na tyle znany, aby każdy wiedział o takim sposobie pożyczania, aczkolwiek nie można też powiedzieć, że jest to nowość. Istnieje bowiem kilka, jak nie kilkanaście portali, zajmujących się pośredniczeniem w takich transakcjach. Co więcej, portale te coraz bardziej dbają o bezpieczeństwo klientów oraz promocje tej formy.
Operacje finansowe odbywają się za pośrednictwem stron internetowych, bez uczestnictwa instytucji finansowych. Jak już wcześniej wspomniano, do transakcji potrzebujemy dwóch stron – pożyczającego i tego, który pożyczki potrzebuje. Wszystko odbywa się na zasadzie aukcji i działanie takich stron nie różni się w zależności od różnych dostawców. Internetowe platformy pożyczkowe różnią się zwykle jednak wysokością kwot oraz formą zabezpieczeń.
Korzystanie z takiego portalu opiera się na utworzeniu konta oraz tworzeniu aukcji. Należy w tym celu sporządzić opis inwestycji do której potrzebujemy gotówki, co ma zachęcić potencjalnego pożyczkodawcę do pomocy. Social lending różni się tym, że pożyczającymi sobie stronami są zwykłe osoby. Zakup zbioru starych płyt winylowych może być równie dobrym powodem jak zakup nowego telewizora. Możemy wręcz trafić na pasjonata muzyki, którego nasz cel zachęci do pożyczenia jeszcze większej gotówki. W przypadku social lending właściwie nie ma żadnych ograniczeń co do tego, na co wydamy pożyczone pieniądze.
Na portalach pożyczkowych rejestrują się również inwestorzy, którzy posiadają nadmiar gotówki i pragną w ten sposób ją zainwestować, a przy tym pomóc innym osobom, będącym w potrzebie. Inwestorzy na stronach sami wybierają osoby, którym chcą pomóc. Najłatwiejszym sposobem jest wyrażenie chęci pokrycia całej sumy pożyczki pożądanej przez pożyczkobiorcę. Jak jednak pokazuje praktyka, częściej dochodzi do sytuacji, kiedy wielu inwestorów udostępnia mniejszą kwotę i w konsekwencji pożyczkobiorca zaciąga parę pożyczek od różnych inwestorów, które razem składają się na kwotę pożądaną. Takie rozwiązanie bardzo przypomina crowdfunding.
Pożyczka społeczna jest, podobnie jak standardowa pomoc finansowa, udzielana na określony czas i procent. Na odsetkach od pożyczki zarabia inwestor, natomiast strona internetowa pobiera od każdej transakcji odpowiednio ustaloną prowizję. Ogromnym plus pożyczek społecznych jest fakt, że nikt nie wymaga od nas potwierdzenia swoich dochodów, ani nie zagląda do BIK-u. Oczywiście, przy zawarciu umowy pożyczki z osobą prywatną, niezbędny jest kontakt między dwoma stronami i w trakcie bezpośrednich rozmów, między stronami może dojść do konieczności udowodnienia swoich przychodów, ale równie dobrze mogą nimi być wyciągi, a nawet opłacone faktury. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dogadamy się z pożyczkodawcą. Możemy być jednak pewni, że będzie on znacznie bardziej skłonny do negocjacji niż bank.
Ryzyko to istotny element, który należy wziąć pod uwagę zanim podejmiemy działania w celu zaciągnięcia pożyczki na portalu. W przypadku kiedy to my pożyczamy pieniądze, ryzyko związane z tą transakcją dla nas jest niewielkie. Zabezpieczeniem jest dla nas jednak Umowa Pożyczki, która zabezpiecza przed nieuczciwą zmianą oprocentowania, nagłym wymogiem natychmiastowej spłaty czy tez innymi czynnościami, które może podjąć pożyczkodawca. Znacznie większe ryzyko jednak podejmuje inwestor, który pożycza swoje prywatne pieniądze komuś, z kim nawet nie spotkał się osobiście. W tym miejscu dużą rolę odgrywa portal , za pośrednictwem którego zawieramy umowę pożyczki. Do dyspozycji inwestorów jest kontrola tożsamości użytkowników, współpraca z Krajowym Rejestrem Długów lub nawet kancelaria windykacyjna. Inwestor oferuje się gwarancje, które w razie wątpliwości do spłaty, pokryją część lub nawet całość pożyczonej kwoty.
Social Lending polecany jest głównie osobom, które nie mogą liczyć na pomoc finansową rodziny oraz banku. Jest to także świetny sposób na zachowanie dyskrecji a także na zainwestowanie swojego nadmiaru gotówki. Aby w pełni poznać zasady panujące na danym portalu, oferującym pożyczki społeczne, należy dokładnie przeczytać jego regulamin, zanim podejmie się jakiekolwiek działania.