70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Białogard

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Białogard

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej zasady z pewnością łączyłem się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć”. Teraz na starcie okrutni naziści posiedli niezwykle ważny skarb w części Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich każde najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w sztuce Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma bardzo chłonną i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na jakiego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkody, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszelkiej spraw z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych osób i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został powołany na motywach „Stawki korzystniejszej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi istotną legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej powszechnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym utrudnieniem że istnieć wiek reżysera – jest on młodszy od innego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był odpowiedzialny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem nowej sprawie z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak zajmuje ona wiele elementów tego kina. Nie zabrakło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy i silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich zakładałem on poszukiwania Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w czystej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu pytania poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi wcale nie brakuje danych także lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, zawsze na najznaczniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Dani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w znaczącym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zazwyczaj są w właściwej formie. Co więcej, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka dłuższa niż śmierć” nie jest doskonałym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest nasz raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas kiedy i tematyka filmu znacząco odchodzi od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na znacznym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi istotny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Nowe Warpno

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments